Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Starter Type | DOL |
| Voltage | 440V |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Power | UP TO 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Model Number/Name | ELCW-A |
| Motor Phase | Three Phase |
| Current Rating | 25 A |
| Material | Metal |
| Application | Conveyor, General Motor, Lathe Machine, Fan, Mixer, Compressor, Blower, Crusher, Pump |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Motor Starter |
| Enclosure | IP54 |
| Available Range | 2.5-32 AMP |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Brand | Skylet |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Starter Type | DOL Starter |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Run Type | Dry Run |
| Current Rating | 18 A |
| Enclosure Type | ABS |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Power | 7.5 HP |
| Current | 24 AMP |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Pump, Conveyor, Compressor, Industrial Machine, Blower |
| Body Material | ABS |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Voltage | 440V |
| Rated Voltage | 415 V |
| Current Rating | 20 A |
| Starter Type | MK1 |
| Phase | 3 |
| Motor Phase | Three Phase |
| Enclosure | Sheet Metal |
| Application | Submersible Pump, General Motor, Compressor, Fan, Lathe Machine, Openwell Pump, Agriculture Pump, Blower, Monoblock Pump, Mixer |
| Current | UP TO 21 Amp |
| Power | 7.5 HP |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection | Overload Relay |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Brand | Skylet |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Starter Type | DOL Starter |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Run Type | Dry Run |
| Current Rating | 25 A |
| Enclosure Type | Sheet Metal |
| Power | 7.5 HP |
| Current | 20 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Warranty | 6 Months |
| Usage | Conveyor, Compressor, Pump, Blower, Industrial Machine |
| Body Material | METAL |
| Relay Range | 1-20 A |
High-low voltage protection.
Over load and dry run protection.
Single phasing protection.
Unbalance voltage and unbalance current protection.
Auto phase corrector.
Digital volt-amp. meter.
Variable current range
Inbuilt auto switch.
Use full up to 7.5 hp motor
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Starter Type | DOL Starter |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Run Type | Dry Run |
| Current Rating | 25 A |
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Power | 7.5 HP |
| Current | 20 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Warranty | 6 Months |
| Usage | Compressor |
| Body Material | METAL |
| Relay Range | 1-20 A |
High-low voltage protection.
Over load protection.
Phase failure and reserve phasing protection.
Unbalance voltage and unbalance current protection.
Digital volt-amp. meter.
Variable current range.
Specially design for compressor up to 7.5 hp..
Additional Information: