Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Rated Current | 6 A |
| Control Type | Automatic |
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Borewell Pump, Openwell Pump, Industrial Motor, Monoblock Pump, Submersible Pump |
| Material | ABS |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Voltage | 415 V + -20% |
| Usage/Application | Agriculture motor starter |
| Switch Operation | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 6 MONTH |
| Brand | Skylet |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Phase Reversal Prot, Single Phasing Prot |
| Ip Rating | IP54 |
| Weight | 120 gms |
| Current Rating (Amps) | 6 |
| Dimension | 110 x 35 x 85 mm |
We are offering Mini Auto Switch to our clients.
Features:
Applicable to any HP Motor
Auto Start on healthy supply
Protect Motor from negative sequence voltage
On time delay provided to pump protection from extra pressure
Protect Motor from phase failure
Panel mountable
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Control Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | 6 A |
| Mounting Type | Wall Mounting Timer |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Borewell Pump, Openwell Pump, Submersible Pump, Monoblock Pump |
| Switch Operation | Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Phase Reversal Prot, Timer Control, Single Phasing Prot |
| Automatic Grade | Automatic |
| Ip Rating | IP54 |
| Material | ABS |
| Delay Time (Seconds) | 60-300 |
| Color | Green |
| Brand | Skylet |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Switch Type | Rocker |
| Rated Current | 20 A |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Brand | Skylet |
| Pole Type | NV AND C1-C2 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Illumination | LED Lamp |
| Current | 20 A STARTING TORQUE |
| Voltage | 230 V |
| Type | Voltage Relays |
| Power/Voltage | 230 V |
| Coil Type | Non Latching |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | For Panel Of Water Pump At Remote Farms |
| Protection Degree | IP44 |
| Country Of Origin | India |
| Contact Form | SPDT |
| Current Rating (In Amps) | 20 |
| Model Name/Number | SSA, SSA |
| Usage/Application | AUTO START OF SINGLE PHASE MOTOR |
| Phase | 1 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Rated Current | 6 A |
| Control Type | Auto Manual |
| Phase | 3 PHASE |
| Supply Voltage | 430 V |
| Type | Voltage Relays |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Openwell Pump, Monoblock Pump, Submersible Pump, Borewell Pump |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Material | ABS Plastic |
| Usage/Application | Agriculture |
| Product Code | WTS |
| Power/Voltage (V) | 415 V |
| Model Name/Number | WTS |
| Color | Black |
| Brand | Skylet |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Phase Reversal Prot, Single Phasing Prot |
| Ip Rating | IP54 |
| Power | 415 |
| Contact Form | SPDT |
| Frequency | 50 Hz |
| Current Rating (Amps) | 6 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Rated Current | 6 A |
| Control Type | Automatic |
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Monoblock Pump, Openwell Pump, Submersible Pump, Borewell Pump, Industrial Motor |
| Material | ABS |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage | 415 V |
| Model Number | DOL |
| Switch Operation | Automatic |
| Brand | Skylet |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 6 MONTH |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Phase Reversal Prot, Single Phasing Prot |
| Ip Rating | IP54 |
we are leading manufacturer of DOL Auto Switch from Ahmedabad, Gujarat, India.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Motor Power | UP TO 25 HP |
| Starter Type | DOL |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Current Rating | 6 A |
| Application | AGRICULTURAL MOTOR |
| Voltage | 415 |
| Model Name/Number | AUTOSWITCH DOL(ECO) |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 |
| Brand | SKY LET |
| Enclosure | IP54 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Control Voltage | 415 V AC |
We are offering Auto Switch DOL (ECO)to our clients.
Features:
Applicable to any HP Motor
Auto Start on healthy supply
Protect Motor from negative sequence voltage
On time delay provided to pump protection from extra pressure
Protect Motor from phase failure
Aplicable for DOL & FAST starter
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Motor Power | 15 HP |
| Current Rating | 6 A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Enclosure | Plastic |
| Application | Monoblock Pump, Agriculture Pump, Submersible Pump, Compressor, Blower, Fan, Openwell Pump, Mixer, Lathe Machine |
| Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Power | 20 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Protection | Single Phasing, Phase Reverse |
| Brand | Other Brand |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Body Material | ABS |
We are offering Auto Switch Sz5 (DOL) With Timer to our clients.
Features:
Applicable to any HP Motor
Auto Start on healthy supply
Protect Motor from negative sequence voltage
On time delay provided to pump protection from extra pressure
Protect Motor from phase failur
Attractive ABS Body
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Rated Current | 6 A |
| Control Type | Automatic |
| Phase | 3 |
| Material | ABS |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Openwell Pump, Borewell Pump, Submersible Pump, Industrial Motor, Monoblock Pump |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Switch Operation | Automatic |
| Color | Black & Blue |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415 V + -20% |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Single Phasing Prot, Phase Reversal Prot |
| Ip Rating | IP54 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Skylet |
| Model | DOL - SEMI |
| Weight | 470 g |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Rated Current | 6 A |
| Control Type | Auto Manual |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Borewell Pump, Monoblock Pump, Submersible Pump, Openwell Pump |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Switch Operation | Automatic |
| Trip time delay for unbalance | 5-10 SEC |
| Auto ON Delay Time | 30-300 |
| Trip Time Delay | 5-10 SEC |
| Unbalanced Trip Setting | 5-10 SEC |
| Output Contact Rating | 6 A |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Phase Reversal Prot, Single Phasing Prot, Overload Trip, Dry Run Protection, Timer Control |
| Ip Rating | IP54 |
| Country of Origin | Made in India |
- System Voltage : 415 V ± 15% ,50Hz
- Contact rating : 6 amp (potential free)
- Micro Controller Based Technology
- Variable on time delay provided to pump protection
from extra pressure (30-300 Sec).
- High / Low voltage protection
- Over load protection Programmable : 2A to 40A
- Dry run protection Programmable : 1A to 39 A
- Dry run restart timer (1-999 Min.)
- Digital voltage / Ampere meter
- Auto start on healthy supply
- Protect the motor from phase failure
- Protect the motor from reverse phase sequence voltage
- Auto off timer facility (1- 999 Min.)
Additional Information: