Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Starter Type | DOL |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase | 3 |
| Model Number/Name | ELCW-S |
| Motor Phase | Three Phase |
| Current Rating | 25 A |
| Material | Metal |
| Application | Blower, Lathe Machine, Compressor, Fan, Crusher, Pump, Mixer, Conveyor |
| Voltage | 415 V+-20% V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Motor Starter |
| Enclosure | IP54 |
| Available Range | 20 - 32 AMP |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Brand | Skylet |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Starter Type | Electronic DOL |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Phase | 3 |
| Protection | Under Voltage, Phase Reverse, Overload, Single Phasing, Unbalance, Over Voltage, Phase Failure |
| Usage/Application | WATER PUMO MOTORS |
| Application | Openwell Pump, Monoblock Pump, Domestic Pump, Submersible Pump |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Skylet |
| Model Series | STS+LLC |
| Display Type | LED |
| Voltage | 415 V AC |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
- High-low voltage protection.
Electronic over load protection.
Phase failure and reserve phasing protection.
Unbalance voltage protection.
Variable current range.
Inbuilt auto switch (STS-A)
Inbuilt water level controller (Dual tank)
Separate indication for water level (OL,OH,UL,UH)
Use full up to 7.5 hp motor.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Starter Type | Fully Automatic |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Phase | 3 |
| Voltage | 440V |
| Model Number/Name | STD-3 |
| Current Rating | 25 A |
| Material | Metal |
| Enclosure Type | Sheet Metal |
| Power | Up to 32 Amps |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Usage | Compressor, Conveyor, Pump, Industrial Machine, Blower |
| Body Material | Sheet Metal |
| Brand | Skylet |
Additional Information: