Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Motor Power | 1 HP |
| Motor Power (HP) | 1 HP |
| Rated Voltage | 220V |
| Control Type | Fully Automatic |
| Application | Submersible Pump |
| Suitable For | Submersible Pump |
| Display Type | Digital |
| Protections | WATER LEVEL CONTROLLER, Dry Run, Low Voltage, High Voltage, Overload |
| Phase | Single Phase |
| Power | 1 HP |
| Brand | Skylet |
| Usage/Application | Motor Control |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 30 Amps |
Silent Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Motor Power | 1 HP |
| Motor Power (HP) | 1 HP |
| Rated Voltage | 240V |
| Control Type | Manual |
| Application | Openwell Pump |
| Suitable For | Openwell Pump |
| Automation Grade | Manual |
| Display Type | Analog |
| Protections | Short Circuit, Overload |
| Phase | Single Phase |
| Power | 0.5 HP |
| Type of Control Panel | ELM(ECO) |
| Brand | Skylet |
| Mount Type | Wall mount |
| IP Rating | 10 amp |
| Usage/Application | single phase openwell motor |
| Dimension | 100*150*72 |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 10 amp |
Salient Features:
Mcb over load protection
Isi marked mcb
Attractive plastic body
Modular panel
To get the best price for these Single Phase Pump Control Panels,contact us.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Motor Power | 1 HP |
| Motor Power (HP) | 3 HP |
| Rated Voltage | 240V |
| Control Type | Manual |
| Suitable For | Submersible Pump |
| Automation Grade | Manual |
| Display Type | Digital |
| Protections | Overload |
| Material | Metal |
| Surface Treatment | POWDER COATED |
| Color | Grey |
| Brand | Skylet |
| Size | 222 x 290 x 115 mm |
| Application | Motor Starter |
| Phase | Single Phase |
Over load protection by mk1 thermal relay
Mk1 type contactor.
Voltage and current indication by digital meter.
Available for 0.5 hp to 3 hp.
Attractive look of sheet metal enclosure.
Additional Information: