Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Sensitivity | 100 mA |
| Pole | 4 Pole |
| Rated current | 32 & 63 A |
| Brand | Skylet |
| Type | ELCB+MCB |
| Rated voltage | 415 V |
| Voltage | 415 V + -20% |
| Tripping type | SHUNT TRIPING |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Frequency | 50 Hz |
| Poles Number | 3 Pole |
| Classification | Type B |
| Mounting | Surface |
| Phase | 3 |
| Curve | B Curve |
| Standard | IS 12640 |
| Warranty | 1 Year |
| Model | ELCB Plus MCB |
| Weight | 2.130 kg |
| Current Rating | 32A |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Current Rating | 32A |
| Sensitivity | 30 mA |
| Pole | 2 Pole |
| Brand | Skylet |
| Type | ELCB+MCB |
| Rated voltage | 230 V |
| Phase | 1 |
| Tripping type | AC |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Poles Number | 2 Pole, 1pole+N |
| Warranty | 1 Year |
| Rated current | 32 A |
| Model No. | ELCB + MCB |
| Classification | Type B |
| Frequency | 50Hz |
| Mounting | DIN Rail |
| Curve | B Curve |
| Voltage | 230 V + -20% |
| Dimension | 98 x 72 x 75 mm |
| Weight | 325 gms |
| Trip Type | 30 ms |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Current Rating | 32A |
| Sensitivity | 30 mA |
| Pole | 1 POLE +RELAY |
| Rated current | 32 Amp. |
| Brand | Skylet |
| Voltage | 230 V |
| Number Of Poles | 2 POLE RELAY |
| Rated voltage | 230 V |
| Tripping type | AC |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Type | MCB Type |
| Power | 120 V to 280 VAC + -20%, 50 Hz |
| Phase | 1 |
| Mounting | Surface |
| Standard | IS 12640 |
| Warranty | 1 Year |
| Size | 173 x 140 x 74 mm |
| Model | ELCB A |
| Weight | 1.280 kg |
Salient Features:
Saves life from lethal electric shock
Protection against over load & short circuit
Protection against high & low voltage
Adjustable leakage current setting
Adjustable over load current setting
Restart timedelay to protect equipment against surge currrent
Test button provided to test working condition of ELCB
Emergency by-pass possible
Unique fault indicators
Use for residential purpose like house, hotel, commercial complex, high rise tower etc.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Device Type | Shock Guard |
| Rated Residual Current | 30 mA |
| Rated Current | 32 A |
| Voltage | 230 V |
| Type | ELCB+MCB |
| Sensitivity Type | Type AC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Phase | 1 |
| Poles Number | 1 Pole |
| Classification | Type B |
| Model No. | ELCB +MCB |
| Brand | Skylet |
| Supply Voltage | 230 V |
| Response Time | <30 ms |
| Indication | LED |
| Application | Home, Hospital, School, Industrial, Office |
| Warranty | 1 Year |
| Dimension (mm) | 170 x 140 x 84 mm |
| Weight (Kilogram) | 1.350 kg |
| Product Type | With High/Low Voltage cut off |
Salient Features:
Saves life from lethal electric shock.
Protection against overload and short circuit.
protection against high voltage.
Tripping time less than 30 milliseconds.Variable adjustment of leakage current (3 mA to 50 mA.)
Emergency by pass facility.
Additional Information: