Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Controller Type | Semi Automatic |
| Phase | 1-Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage | 230 V + -20% |
| Operation Type | Semi Automatic |
| Tank Type | Overhead Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Frequency | 50 Hz |
| Suitable For | Overhead Tank |
| Pump Capacity | 1 HP to 2 HP |
| Brand | Skylet |
| Sensor Technology | Float Switches |
| No of Inputs | 1 |
| Range | 11-15m, 1 - 100m |
| Feature | Corrosion Resistant |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Output Type | Relay |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Features | LED Indication |
| Weight | 520 g approx |
| Size | 157x97x64 mm |
| Material | ABS |
| Float Switch | No |
| Output Current Rating | 20 Amp. |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 1-Phase |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Range | Fully Automatic |
| Brand | SKYLET |
| Output Type | Dual Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Suitable For | Sump |
| Pump Capacity | 1 HP to 2 HP |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Model Name/Number | DSL-1/COM |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Indicators | DIGITAL |
| Features | Auto Start Stop, Dual Tank Control, Dry Run Protection |
Common model for openwell & borewell pump ,Digital Volt-Amp meter, High/Low voltageprotection, O/L &Dry run protection With reset time delay.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Controller Type | Fully Automatic |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Suitable For | Overhead Tank, Sump |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage | 220V AC |
| Operation Type | Fully Automatic |
| No Of Inputs | 1 |
| Tank Type | Dual Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Pump Capacity | 1 HP to 2 HP |
| Features | WATER LEVEL CONTROLLER |
| Mounting Type | Panel |
| Model Name/Number | LLC-1/SC |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Application | Water |
| Control Method | Electrode Probe |
| Output Type | Relay Output |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Tank Type | Dual Tank |
| Mounting Type | Wall |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Model Name/Number | LLC-1-COM |
| Phase | 1-Phase |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Max Temperature | 80 Deg C |
| Size | 175*160*74 |
| Country of Origin | Made in India |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Voltage | 240V AC |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Controller Type | Fully Automatic |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Suitable For | Overhead Tank |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage | 230 V + -20% |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Tank Type | Overhead Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Frequency | 50 Hz |
| Pump Capacity | Up to 1 HP |
| Features | WATER LEVEL CONTROLLER |
| Brand | Skylet |
| Range | 11-15m |
| Mounting Type | Screw Mount, Panel Mount |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Output Type | SPST Relay |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Weight | 310g |
| Size | 112X67X50 mm |
| Material | ABS |
| Float Switch | No |
| Indication | OH, OL, Motor ON |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Phase | 3-Phase |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage | 415 V + -20% |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Tank Type | Overhead Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Frequency | 50 Hz |
| Suitable For | Overhead Tank |
| Pump Capacity | UP TO 25 HP |
| Float Switch | No |
| Brand | Skylet |
| Type | Automatic |
| Range | 0 -100 m |
| Sensor Technology | S.S.SENSOR |
| Feature | Corrosion Resistant |
| Output Type | Relay |
| Supply Voltage | 415 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Features | LED Indication |
| Weight | 310 gms approx |
| Size | 112 x 67 x 50 mm |
| Material | ABS |
| Model | WLC-306 |
| Indication | OH,OL,Motor ON |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Controller Type | Semi Automatic |
| Mounting Type | Panel |
| Phase | 1-Phase |
| Operation Type | SEMI AUTOMATIC |
| Tank Type | Overhead Tank |
| Control Method | Float Switch |
| Suitable For | Overhead Tank |
| Voltage | 230 V + -20% |
| Pump Capacity | Above 5 HP |
| Type | Analog |
| Brand | Skylet |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Features | LED Indication |
| Size | 112 x 67 x 50 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 310 gram |
| Output Current Rating | 6 amp |
| Indication | OH, OL, Motor ON |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Input Voltage | 230 V |
| Phase | Single Phase |
| Brand | SKYLET |
| Output Type | Digital |
| Control Method | Electrode Probe |
| Suitable For | Overhead Tank, Sump |
| Pump Capacity | 1 HP to 2 HP |
| Sensor Technology | S.S. SENSOR |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Indicators | Digital Display |
| Features | Dual Tank Control, Dry Run Protection, Auto Start Stop, LED Indication, High Low Level Alarm |
- Fully automatic water level controller for mono block, open well and bore well Motor/pump.
- Useful for overhead and underground of water tank to restrict overflow of water and dry running of water pump/motor
- Additional pump protection if the OL (Middle) or UL sensor is broken or does not have proper connectivity. (only the led will blink, but the motor won’t turn on/off
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Controller Type | Semi Automatic |
| Mounting Type | Wall |
| Phase | 1-Phase |
| Operation Type | Manual to Automatic Switch |
| Tank Type | Overhead Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Voltage | 220 - 240V AC |
| Suitable For | Overhead Tank |
| Pump Capacity | 1 HP to 2 HP |
| Sensor Technology | S.S.SENSOR |
| Model Name/Number | WLC-120 |
| Power | 20 AMP |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Size | 157*97*64 |
| Body Material | ABS Plastic |
| Features | LED Indication |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Controller Type | Fully Automatic |
| Sensor Technology | Float Switches |
| Phase | 1-Phase |
| Voltage | 220V AC |
| Operation Type | Fully Automatic |
| No Of Inputs | 1 |
| Control Method | Electrode Probe |
| Pump Capacity | 1 HP to 2 HP |
| Features | WATER LEVEL CONTROLLER |
| Mounting Type | Panel |
| Model Name/Number | LLC-1/S |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | Mild Steel |
| Tank Type | Dual Tank |
| Suitable For | Overhead Tank |
Product Details:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Controller Type | Automatic |
| Mounting Type | Panel |
| Phase | 3-Phase |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Tank Type | Dual Tank |
| Control Method | Electrode Probe |
| Voltage | 415 V AC |
| Suitable For | Sump, Overhead Tank |
| Pump Capacity | ANY 3 PHASE STARTER |
| Sensor Technology | S.S.SENSOR |
| Model Name/Number | LLC-3 |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Supply Voltage | 415 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Body Material | Mild Steel |
| Features | LED Indication |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Application | Water |
| Control Method | Electrode Probe |
| Output Type | Relay Output |
| Operation Type | Fully Automatic |
| Tank Type | under head tank |
| Mounting Type | Wall |
| Voltage | 220 - 240V AC |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Enclosure Rating | IP54 |
| Model Name/Number | WLC-RV |
| Phase | 1-Phase |
| Power | 10 AMP |
| Usage/Application | Water Level Controller |
| Body Material | PVC |
| Max Temperature | 80 Deg C |
| Size | 112*67*47 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: