Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Motor Power | 2 HP |
| Rated Voltage | 230 V |
| Starter Type | Digital |
| Phase | 1 |
| Voltage | 230 V |
| Motor Phase | Single Phase |
| Application | Monoblock Pump, Domestic Pump |
| Protection | Dry Run, Over Voltage, Under Voltage, Auto Start, WATER LEVEL CONTROLLER, Time Delay, Overload |
| Body Material | ABS |
| Sensor Technology | S.S. SENSOR |
| Brand | Skylet |
| IP Rating | IP 20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20 Amp. |
| Enclosure | IP54 |
| Control Type | Auto |
| Cable Length | 1 m |
| Size | 140x97x64 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 20 A |
| Model | DSL-120 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Starter Type | Electronic |
| Power | 2 HP |
| Motor Power | 2 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Phase | Single |
| Current | 20 A |
| Motor Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Current Rating | 18 A |
| Application | Blower, Lathe Machine, Compressor, Fan, Crusher, Pump, Mixer, Conveyor, AC, General Motor |
| Brand | Skylet |
| Enclosure | IP54 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage | 230 V |
| Control Voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | SSS-A |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Starter Type | Electronic |
| Motor Power | 2 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Current | 20 A |
| Motor Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Current Rating | 18 A |
| Application | Blower, Mixer, Pump, Fan, General Motor, Compressor |
| Brand | Skylet |
| Enclosure | IP54 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage | 230 V |
| Control Voltage | 230 V AC |
| Power | 2 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | SSS |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Motor Power | 1 HP |
| Rated Voltage | 230 V |
| Starter Type | Digital |
| Current | 20 A |
| Motor Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Application | Submersible Pump |
| Protection | Dry Run, Over Voltage, Overload, WATER LEVEL CONTROLLER, Auto Start, Under Voltage |
| Voltage | 230V AC |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Submersible Pump |
| Enclosure | IP20 |
| Control Type | Auto Manual |
| Cable Length | 1 m |
| Power | 1 - 3 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Skylet |
| Model | SDP- 101 -T |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Starter Type | DIGITAL |
| Power | 2 HP |
| Motor Power | 2 HP |
| Phase | Single Phase |
| Current | 20 A |
| Motor Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Current Rating | 18 A |
| Application | For Monoblock Pump |
| Material | Brass |
| Display | Digital |
| Enclosure | IP54 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Brand | SKYLET |
| Model No | DS-CYC-120 |
| Control Voltage | 220 V AC |
| Warranty | ONE YAER |
| Rated Voltage | 220 V |
| Voltage | 240 V |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Starter Type | Electronic |
| Motor Power | 2 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Motor Phase | Single Phase |
| Current Rating | 18 A |
| Application | Pump |
| Brand | Skylet |
| Enclosure | IP54 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Voltage | 230 V |
| Control Voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 20amp. |
| Packaging Type | ABS BOX |
| Model | SSS-D |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Starter Type | Electronic DOL |
| Motor Power | 3 HP |
| Rated Voltage | 220 V |
| Phase | Single phase |
| Motor Phase | Single Phase |
| Protection | Under Voltage, Over Voltage, Overload, Locked Rotor |
| Application | Domestic Pump, Openwell Pump, Industrial Motor, Monoblock Pump, Agriculture Pump, Blower, General Motor, Compressor |
| Body Material | ABS BODY |
| Start Time | 0N TIME |
| Material | ABS |
| Enclosure | IP54 |
| Display Type | No Display |
| Brand | Other Brand |
| Control Voltage | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: