Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Current Rating | 18 A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Motor Phase | Three Phase |
| Enclosure | IP54 |
| Application | Lathe Machine, Monoblock Pump, Openwell Pump, Mixer, Submersible Pump, Fan, Agriculture Pump, Blower, General Motor, Compressor |
| Phase | Three |
| Current | 24 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Protection | Over Voltage, Overload Relay, Dry Run, Under Voltage, Phase Reverse, Single Phasing |
| Control Voltage | 415 V AC |
| Model Name/Number | SDP-301-CYC |
| Brand | SKYLET |
| Type | Digital |
| Voltage | 415 V AC |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Rated Current | 6 A |
| Control Type | Auto Manual |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 415 V AC |
| Application | Borewell Pump, Openwell Pump, Monoblock Pump, Submersible Pump |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Switch Operation | Automatic |
| Trip time delay for unbalance | 5-10 SEC |
| Auto ON Delay Time | 1-999 MIN |
| Trip Time Delay | 5-10 SEC |
| Unbalanced Trip Setting | 5-10 SEC |
| Output Contact Rating | 6 A |
| Enclosure Type | ABS Plastic |
| Features | Overload Trip, Phase Reversal Prot, Dry Run Protection, Timer Control, Single Phasing Prot |
| Ip Rating | IP54 |
| Country of Origin | Made in India |
- System Voltage : 415 V ± 15% ,50Hz
- Contact rating : 6 amp (potential free)
- Micro Controller Based Technology
- Variable on time delay provided to pump protection
from extra pressure (30-300 Sec).
- High / Low voltage protection
- Over load protection Programmable : 2A to 60A
- Dry run protection Programmable : 1A to 59 A
- Dry run restart timer (1-999 Min.)
- Digital voltage / Ampere meter
- Auto start on healthy supply
- Protect the motor from phase failure
- Protect the motor from reverse phase sequence voltage
- Auto off timer facility (1- 999 Min.)
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Motor Power | 3 HP |
| Power | 3 HP |
| Starter Type | Digital |
| Current | 40 A |
| Motor Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Fully-Automatic |
| Application | For Monoblock Pump |
| Protection | Dry Run, Auto Start, Overload, Time Delay, Under Voltage, Over Voltage |
| Material | Iron |
| Enclosure | Sheet Metal |
| Control Type | Auto |
| Brand | SKYLET |
| Model No | DS-HD |
| Warranty | ONE YEAR |
| Rated Voltage | 230 V |
| Voltage | 250 V |
Additional Information: