Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Programming Type | Digital |
| Mounting | Wall Mount |
| Supply Voltage | 230V AC |
| Switch Channels | 4 Channel |
| Backup Reserve | 150 Hour |
| Display Backlight | Yes |
| Minimum Switching Time | 4 |
| Rated Current | 20 AMP[ |
| Usage/Application | Street Light,Hoardings,Sign Board,Water Pump |
| Number Of Programing Channels | 4 |
| Power/Voltage (V) | 230 V |
| Model No. | DTS-120/4 |
| Switch type | Time Controlled |
| Application | Garden Light, Motor Control, Lighting, Heater Control, Street Light, Pump Control |
| Protection Class | IP54 |
| Display | Digital |
| Model Name/Number | DTS - 120/4 |
| Brand | Skylet |
| Phase | SNGLE PHASE |
| Power | 4600 W |
| Current Rating | 20A |
| Switch Rating | 16A |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Application use | Panel mount use |
| Programming Type | AUTO OFF TIMER |
| Mounting | Panel mount |
| Supply voltage | 230 V AC |
| Type | Digital |
| Mounting Type | Surface Mounting |
| Power Source | Corded Electric |
| Time range | 1-999 min |
| Switch Channels | MANUAL ON AUTO OFF AND CYCLIC |
| No. of channels | 1 channel |
| Output contact | SPDT |
| Voltage | 220-240 V |
| Usage/Application | WHAT EVER YOU WANT TO MANUAL ON AUTO OFF |
| Brand | Skylet |
| Rated Voltage | 230 V |
| Rated Current | 20 AMP |
| Display Type | LED |
| Switch rating | 5 A |
| Operation mode | Cyclic, Off delay |
| Packaging Type | Box |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | ADST |
| Capacity | 20 Amp |
| Display | Digital |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Timer Mode | Off Delay |
| Time Range | 0.1–60 min |
| Supply Voltage | 230 V AC |
| Timer Range | 60 minutes |
| Type | Analog |
| Output Contact | 1 C/O |
| Mounting | Panel Mount |
| Scale Type | Potentiometer |
| Usage/Application | auto off timer |
| Rated Voltage | 230/415 v |
| Model Name/Number | EOT |
| Rated Current | 6 A |
| Brand | skylet |
| Mounting Type | Panel Mounting Timer |
| Contact Rating | 10 A |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Protection Class | IP54 |
| Size | 112*67*47 MM |
- System Voltage: 230/415V ± 15%, 50 Hz.
- Contact rating : 10 A,230V
6 amp,(potential free)415 V
- Time setting accuracy and repeat efficiency 1 %
- Time setting 1- 60 min.
- Microcontroller based technology.
- Use for single phase and three phase water pump starter
- Engineering grade ABS plastic enclosure.
- Panel mountable.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Timer Type | Digital |
| Current Rating | 20A |
| Supply Voltage | 230V AC |
| Delay Range | 1s to 60s |
| Function | Interval |
| Contact Output | 1 C/O |
| Mounting | Wall Mount |
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Wall Mounting Timer |
| Rated Voltage | 230 V |
| Model Number | DAT-W |
| Rated Current | 20 A |
| Switch Rating | 20A |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Current (Ampere) | 20 |
| Brand | Skylet |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Programming Type | Daily |
| Mounting | Wall Mount |
| Supply Voltage | 230V AC |
| Current Rating | 20A |
| Switch Channels | 1 Channel |
| Switch Rating | 20A |
| Backup Reserve | 1 Year |
| Switch Type | real ttime |
| Number Of Programing Channels | 4 |
| Power/Voltage | 230 V AC |
| Display Type | LED |
| Application | Motor Control |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Skylet |
| Display | Digital |
| Model Number | DTS + LLC |
| Product Type | DTS 120/4 |
| Digital | Time Switch With Water Level Controller |
Suitable for single phase(20 A) Up to 4 times ON - OFF for mono block & openwell pump with Automatic Liquid Level Controller.
Additional Information: