Sensors
Leading Manufacturer of water level sensor, liquid level sensors and water quality sensors from Ahmedabad.
Approx. Price: Rs 350 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Sensor Type | S.S. ELECTROD |
| Measuring Range | 0-2 m |
| Application | Sump |
| Output Signal | Dry Contact |
| Mounting Type | INCOMMING WATER LINE |
| Suitable Liquid | Clean Water |
| Supply Voltage | 5-24 V DC |
| Cable Length | 2 m |
| Body Material | Plastic |
U pvc coupler type water level sensor and its connect with water level controller for incomming water line.
Approx. Price: Rs 450 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Sensor Type | Float |
| Measuring Range | 0-3 m |
| Output Signal | Switch Point |
| Medium Type | Water |
| Mounting Type | hanging |
| Process Temp | 0 to 80 C |
| Max Pressure | 6 bar |
It controls motor directly as well as can connect with water level controllerRated current : 6A /16 A Contacts: COMMON, NO and NC Cable length: 3 metre 0.5 sq. mm 3 core wire provided Water proof plastic bodyHi quality rubber cable for strong joint with plastic bodyIt can be also used in hard water or fuel such as diesel, kerosene, oil etc...
Approx. Price: Rs 250 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Measured Parameter | s.s.316 metal rod |
| Output Type | contunity |
| Power Supply | 7 v ac |
| Probe Type | s.s. rod |
| Measure Range | pure water |
| Cable Length | 3 m |
| Process Connection | Clamp |
| Operating Temp | 0 to 80 C |
| Ingress Rating | IP54 |
S.S. ELECTROD WITH SS316 GRADE AND 3 METER WIRE LENGTH.WATER PROOF JOINT WITH BEST QUALITY PLASTIC CAP.